Uudiskriteeriumid
Enne kui asud pressiteadet kirjutama, mõtle läbi mitu seitsmest uudiskriteeriumist on planeeritava teate puhul täidetud. Kui kõik seitse, ära viivita teate kokkukirjutamisega, kui vaid 1-2 kaalu hoolega, kas tasub üldse meediat tülitama hakata.
1. Värskus
Sündmus, mis leidis aset nüüd. Tavapraktikas täna või homme. Eile aset leidnud sündmus ei ole kindlasti enam värske. Online meedia võidukäik lähendab uudise säilivusaega veelgi, kohati vaid mõne tunnini.
2. Päevakajalisus
Sündmus või fakt, mis on aktuaalne seoses meedias samaaegselt laialt käsitletavate teemadega. Näiteks 1. septembril on päevakajaline kõik, mis on seotud kooli ja lastega. Novembri lõpus ja detsembris on tähelepanu keskmes jõulud ja pereväärtused. Tänases meediapildis on juhtiv roll ülemaailmsel majanduskriisil.
3. Konfliktsus
Konflikt tähendab muutust või vastuolu. Enne ei olnud, nüüd on. Nemad arvavad ühte, meie arvame teist. Mingil määral konfliktsust peab olema sees igas uudises. Konflikt võib seega eksisteerida väga erineval tasemel alates sõjast kuni „vanade heade aegade” meenutamiseni.
4. Prominentsus
Toimunud sündmusega on seotud üks või mitu avaliku elu tegelast. Kui konverentsil esineb mõni maailmakuulus lektor või kui kinnisvarafirma kutsub uue maja müügipäevale esinema mõne tuntud laulja, lisab see kindlasti sündmusele uudisväärtuslikkust. Vahet tuleb teha kas tegu on inimestega, kes on kuulsad, sest nad on kuulsad, või inimestega, kes on tuntud oma tööde ja tegude pärast.
5. Emotsionaalne ja geograafiline lähedus
Inimestele on olulisemad sündmused, mis toimuvad nendele tuttavates paikades või tuttavate inimestega. Kui Indias suletakse mõni kool, on see märksa vähem huvipakkuv kui uudis selle kooli sulgemisest, kus lugeja ise õppinud on. Geograafiliselt ja emotsionaalselt lähedaste sündmustega suudavad inimesed rohkem samastuda.
6. Mõju
Kui info mida planeerite edastada mõjutab paljude inimeste igapäevaelu ja otsuseid, on see kindlasti uudisväärtuslik. Uue kaupluse avamine on kindlasti tore, aga see ei mõjuta just paljusid. Uute maksude kehtestamine aga kindlasti. Mõju on eelkõige nendel sündmustel, millega inimestel tuleb paratamatult kokku puutuda.
7. Erakordsus
Erakordsed on need asjad, mida tavaliselt ei juhtu. Et koer hammustab inimest on üsna tavaline, kui aga inimene hammustab koera, siis on see erakordne. Erakordsust tuleb vaadelda siiski väga suures plaanis, sest valdkondlik erakordsus ei ületa tavaliselt tavameedia tähelepanu, kuid võib siiski huvipakkuv olla erialaajakirjandusele.